Prewencja Kryminalna

"Od wolontariatu do profilaktyki...od profilaktyki do wolontariatu"

dsc00653_kopiowanieW piątek 5 grudnia 2014 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika odbyły się nietypowe lekcje. Uczniowie tej szkoły z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu przygotowali specjalne przedstawienie o „Czerwonym Kapturku”, propagujące zdrowy styl życia bez nałogów i uzależnień. Sierż. Mateusz Poprawski oraz st. sierż. Przemysław Podleśny na chwilę mogli spróbować swoich sił w aktorstwie. Następnie mł. asp. Anna Urbaniak przeprowadziła pogadanki z uczniami klas I na temat odpowiedzialności karnej nieletnich. Nie zapomniała także przestrzec młodych ludzi przed zagrożeniami jakimi są narkotyki czy alkohol oraz czego należy unikać podczas "surfowania" po internecie.

 

Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Uczniowie prężnie działający w szkolnym wolontariacie przygotowali obszerną prezentację, w której podsumowali swoje całoroczne działania na rzecz profilaktyki.

Oczywiście w tego typu działaniach nie mogło zabraknąć nowotomyskich policjantów, którzy wzięli udział w specjalnym przedstawieniu o „Czerwonym kapturku” propagującym zdrowy tryb życia bez nałogów i uzależnień. W rolę aktorów wcielił się sierż. Mateusz Poprawski oraz st. sierż. Przemysław Podleśny. Po jego zakończeniu mł. asp. Anna Urbaniak uświadamiała uczniów I klas, że niestety nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, a popełnione już w młodym wieku czyny zabronione stają się piętnem noszonym przez całe życie.

A te w zbliżającym się dorosłym życiu mogą stanowić barierę nie do pokonania w przypadku ubiegania się o wymarzoną pracę. Obecnie zdarza się coraz częściej, że pracodawcy poszukują na stanowiska pracy kandydatów, którzy w przeszłości nie mieli konfliktu z prawem, pozostali nie mają żadnych szans. Dlatego też tak ważny temat jak odpowiedzialność karną omówiono na kilkudziesięciu przykładach najczęściej popełnianych przestępstw i wykroczeń przez nieletnich.

Zdając sobie sprawę, że właśnie w tym wieku młodzi ludzie najczęściej po raz pierwszy stykają się z alkoholem czy narkotykami, nie zapomniano omówić jakie negatywne konsekwencje prawne ponosi osoba, która ma z nimi jakikolwiek kontakt.

Przedstawiono również kilka podstawowych zasad, o których powinien pamiętać każdy kto korzysta z internetu, który jak doskonale wiemy jest nie tylko skarbnicą wiedzy, ale także może być dużym zagrożeniem. Jednak gimnazjaliści po spotkaniu z rzecznikiem wiedzą już doskonale jak bezpiecznie z niego korzystać.

 

{galeria}Miedzynarodowy dzien wolontariatu w koperniku{/galeria}